Current Promotions  

Product Reviews View Product Info

  1. Easy Grammar Ultimate Series: 180 Daily Teaching Lessons, Grade 12 Teacher Text
    Easy Grammar Ultimate Series: 180 Daily Teaching Lessons, Grade 12 Teacher Text
    Dr. Wanda C. Phillips
    Isha Enterprises, Inc. / 2009 / Trade Paperback
    $20.69 Retail: $26.95 Save 23% ($6.26)
    3.5 Stars Out Of 5 3 Reviews
    Availability: In Stock
    CBD Stock No: WW981550
3.7 Stars Out Of 5
3.7 out of 5
(2)
(0)
(0)
(0)
(1)
Quality:
5 out Of 5
(5 out of 5)
Value:
5 out Of 5
(5 out of 5)
Meets Expectations:
4.5 out Of 5
(4.5 out of 5)
100%
of customers would recommend this product to a friend.
SORT BY:
SEE:
Displaying items 1-3 of 3
Page 1 of 1
  1. Debbie Diaz
    5 Stars Out Of 5
    testing options
    August 11, 2011
    Debbie Diaz
    Quality: 5
    Value: 5
    Meets Expectations: 4
    Adapting any curriculum to your child takes time and creativity. The Easy Grammar is easily adaptable. Testing in this curriculum is important but not mind bending. First of all, I break up the book every 45 days for each quater. Then, I have used all pages ending in zero and five as tests. Average out each quarter for grades. If my child wasn't successful on a "test", I used another page after reviewing the errors or misunderstandings. My children have been very successful on their year end acheivement testing. Grammar is a process that builds each year. Easy Grammar is a stress-free curriculum. Enjoy your children during your homeschool years. It goes by quickly.
  2. volvosweetie
    5 Stars Out Of 5
    Its easy
    August 8, 2011
    volvosweetie
    Quality: 5
    Value: 5
    Meets Expectations: 5
    Have used these through out my oldest sons homeschooling and will continue to use these makes grammer simple and easy am also using them for my youngest son. Love them
  3. Janice Masokas
    1 Stars Out Of 5
    August 28, 2010
    Janice Masokas
    I have been really happy with previous Easy Grammar books and have even recommended them to other homeschooling families. However, neither the student workbook for grade 12, or the teacher's edition contains any tests. I see now in the description, no tests are mentioned...my mistake, yes, but still did not want to see others make the same. You will pay for the curriculum, but you will be making your own tests.
Displaying items 1-3 of 3
Page 1 of 1